Zainteresowania

Dobrze jest znaleźć sobie hobby, które tak człowieka wciąga, i sprawia, że z radością czeka się na kolejny tydzień, zamiast ponuro liczyć dni.

Cecelia Ahern

Przez wiele lat rękodzieło traciło na popularności, wstydziliśmy się go. Wiele fantastycznych technik zanikało, cudownych umiejętności i pasji nie przekazywaliśmy naszym dzieciom i wnukom, nastała era konsumpcjonizmu, w której wartość ma ilość a nie jakość. Wyrzucamy zamiast naprawiać, bo wszystko jest powszechnie dostępne, tanie, w zasięgu ręki.

Coraz częściej przyznajemy się do braku podstawowych dla naszych rodziców umiejętności: przyszycia guzika lub zaszycia rozdartej spódnicy, zacerowania dziury, majsterkowania, itp. A jednocześnie coraz częściej wspominamy z rozrzewnieniem babcine swetry robione na drutach, cudowne szydełkowe serwetki, garnitury uszyte przez krawca, solidne i wygodne buty wykonane przez szewca.

Rękodzieło to bardzo szerokie pojęcie, obejmuje mnóstwo różnych technik wytwarzania przedmiotów. Są techniki łatwe, nadające się dla każdego bo nie wymagają wyjątkowych umiejętności ani zdolności. Są też bardziej wymagające, których ciężko nauczyć się samemu. Nie jest tak trudne, jak może się na pierwszy rzut oka wydawać. Potrzeba do tego tylko trochę cierpliwości, wyobraźni, czasu i najlepiej kogoś, kto pokieruje Twoimi pierwszymi krokami.

Fundacja organizuje warsztaty oraz spotkania mające na celu poznanie różnych technik rękodzielniczych i rzemieślniczych m.in:

– kursy szycia na maszynie – szycia ręcznego – patchwork – robótki ręczne (dzierganie na drutach, na szydełku) – tkactwo – wyplatanie z makulatury – filcowanie na sucho – naturalne barwniki i eko farbowanie tkanin – makrama – frywolitka – koronkarstwo – haft ręczny – tworzenie biżuterii oraz ozdób i innych.

TEN OBSZAR TO :

– Darcie pierza –

W ramach tej inicjatywy stawiamy na tworzenie cyklicznych wydarzeń, w ramach których spotykają się pasjonaci i hobbyści, aby wspólnie pracować, dzielić się doświadczeniami, poznawać się i wzajemnie wspierać.

– Warsztatownia –

To kursy i warsztaty, organizowane zarówno przez Fundację Tadam jak i naszych partnerów, mające na celu naukę różnych technik artystycznych, rękodzielniczych oraz rzemieśliniczych.

– Salon sztuki –

Inicjatywa skierowana do lokalnych artystów, którzy chcą pokazać swój dorobek artystyczny, zorganizować pokaz, wystawę swoich prac. Jesteśmy otwarci na wszystkich, którzy są gotowi pokazać się innym.