Inicjatywa: POZNAJ MOJĄ PASJĘ

Każda pasja pobudza zmysły, sprawia, że życie nabiera piękniejszych barw, wyzwala pozytywne emocje. Robienie czegoś, co kochamy przynosi szczęście. Brak pasji prowadzi do nudy, pustki, a nawet depresji i destrukcyjnych uzależnień. NIeważne w jakim jesteś wieku, pasja czyni twoje życie ciekawszym!

Pasja to zamiłowanie do czegoś, czynność wykonywana dla relaksu w czasie wolnym od obowiązków. Może łączyć się ze zdobywaniem wiedzy w danej dziedzinie, doskonaleniem swoich umiejętności w pewnym określonym zakresie albo też nawet z zarobkiem.

Dlaczego warto mieć pasję?

  • Psychologia zainteresowań twierdzi, że część naszych zainteresowań możemy dziedziczyć. Rodzice, którzy pasjonują się czymś, bardzo często przekazują swoje zainteresowania w dzieciach. Warto wciągać młodzież w świat ciekawych hobby, pokazać inne niż komputer i telefon możliwości spędzania czasu.
  • Pasja przerywa rutynę, odciąga nas od nudnych codziennych obowiązków.
  • Pasja daje poczucie spełnienia i satysfakcji, nadaje ci nową rolę – dzięki niej nie jesteś tylko matką, żoną, pracownikiem…
  • Pasja przyciąga ludzi, możesz dzielić swoje zainteresowania z innymi, możesz także stać się dla kogoś specjalistą, wzorem, guru.
  • Może wydłużyć życie…… bo robiąc coś co, kochasz relaksujesz się, odpoczywasz, obniżasz poziom stresu


Dzisiejsze czasy są zdominowane przez media, analogowy świat odchodzi do lamusa. Już najmłodsze dzieci spędzają w przy komputerze, telefonie, przed telewizorem mnóstwo czasu. Dzieci, młodzież, dorośli a nawet seniorzy wszyscy przenosimy coraz więcej swojej aktywności do sieci.

Rozwój technologiczny zmienia nie tylko wygląd świata wokół nas, ale przede wszystkim nas. Zamiast spędzać czas ze znajomymi na rozmowach, przesiadywać na ławkach w parku, uczestniczyć w integrujących zabawach, uczestniczymy w internetowych czatach, spędzamy czas samotnie przed telewizorem a przede wszystkim z telefonem. Zamiast czerpać doświadczenia i wiedzę od rówieśników czy przyjaciół, przeszukujemy internet.

Zamiast rozmawiać ze znajomymi twarzą w twarz – korzystamy z czatów, mediów społecznościowych i innych technologii. Zamiast być razem, jesteśmy obok siebie. Nasze dzieci spędzają coraz mniej czasu z rówieśnikami, psychologowie i specjaliści biją na alarm, ostrzegają przed społecznymi i emocjonalnymi konsekwencjami tych zmian. Odwrócenie tych tendencji nie uda się, jeśli będziemy próbować zmieniać wyłącznie tych najmłodszych. Rewolucja musi zacząć się od dorosłych, zmiana ich nawyków przełoży się na młodsze pokolenia.

DZIAŁANIA FUNDACJI W RAMACH TEJ INICJATYWY:


Co robimy?

W ramach tej inicjatywy organizujemy cykliczne spotkania, których celem jest pokazanie różnych pasji i zainteresowań. Umożliwiamy zapoznanie się z nimi, wymianę doświadczeń, poznanie różnych pasjonatów. Spotkania mają charakter hobbystyczny, nie są kursami, to raczej forma nieformalnych klubów, których członkowie dzielą te same pasję.

Ważnym elementem tej idei jest możliwość promocji lokalnych twórców i pasjonatów. Występują oni w spotkaniach w roli mentorów: dzielą się swoją wiedzą, pokazują własne wyroby, opowiadają o lubianych technikach, niezbędnych akcesoriach, itp. To czas wymiany doświadczeń i poznania innych osób o podobnych zainteresowaniach.

Tematyka spotkań:

  • spotkania z pasjami rękodzielniczymi – szydełko i druty, haft i wyszywanie, makrama, decoupage, scrapbooking itp…
  • domowa unikalna biżuteria
  • podróże
  • fotografia
  • a także wiele innych (np. gotowanie, ogrodnictwo, majsterkowanie, film, muzyka, historia, rysowanie, malarstwo, sztuka dalekiego wschodu, gry planszowe, itp….)

Dlaczego?

Najważniejsze cele dla tej inicjatywy to promocja lokalnych twórców i pasjonatów oraz wzbudzenie zainteresowania kreatywnymi sposobami spędzania czasu. Spotkania mają na celu prezentację różnych obszarów zainteresowań, poznanie ich, spróbowanie swoich sił, a także łączenie osób o podobnych zainteresowaniach, wymianę doświadczeń i budowanie lokalnych społeczności twórców.


Nasze cele statutowe w ramach tej inicjatywy:

1. Edukacja i promocja rękodzieła
2. Promocja twórczego, kreatywnego sposobu spędzania czasu
3. Wyrównywanie szans osób z grup słabszych lub zagrożonych społecznym wykluczeniem (m. in. niepełnosprawnych, dzieci i młodzieży ze środowisk patologicznych lub terenów zaniedbanych  społecznie, kulturowo)
4. Wspieranie rozwoju osób utalentowanych
5. Zwiększenie udziału osób starszych w życiu społecznym oraz promowanie i upowszechnianie różnych form współpracy międzypokoleniowej
6. Działalność zmierzająca do rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych oraz rozwijanie kontaktów społecznych.

JESTEŚ PASJONATEM? MASZ HOBBY, KTÓRE CHCESZ POKAZAĆ INNYM? NAPISZ DO NAS I ZOSTAŃ EDUKATOREM FUNDACJI.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s