BĄDŹMY RAZEM

Dzisiejsze czasy są zdominowane przez media, analogowy świat odchodzi do lamusa. Już najmłodsze dzieci spędzają w przy komputerze, telefonie, przed telewizorem mnóstwo czasu. Dzieci, młodzież, dorośli a nawet seniorzy wszyscy przenosimy coraz więcej swojej aktywności do sieci.

Rozwój technologiczny zmienia nie tylko wygląd świata wokół nas, ale przede wszystkim nas. Zamiast spędzać czas ze znajomymi na rozmowach, przesiadywać na ławkach w parku, uczestniczyć w integrujących zabawach, uczestniczymy w internetowych czatach, spędzamy czas samotnie przed telewizorem a przede wszystkim z telefonem. Zamiast czerpać doświadczenia i wiedzę od rówieśników czy przyjaciół, przeszukujemy internet.

Zamiast rozmawiać ze znajomymi twarzą w twarz – korzystamy z czatów, mediów społecznościowych i innych technologii. Zamiast być razem, jesteśmy obok siebie. Nasze dzieci spędzają coraz mniej czasu z rówieśnikami, psychologowie i specjaliści biją na alarm, ostrzegają przed społecznymi i emocjonalnymi konsekwencjami tych zmian. Odwrócenie tych tendencji nie uda się, jeśli będziemy próbować zmieniać wyłącznie tych najmłodszych. Rewolucja musi zacząć się od dorosłych, zmiana ich nawyków przełoży się na młodsze pokolenia.


Co robimy?

W ramach inicjatywy„Bądźmy razem” dajemy okazje do spotkań. Czas spędzany w naszej przestrzeni w ramach tego projektu to czas na odpoczynek, oderwanie się od technologii, zatrzymanie, chwila uważności i skupienia na swoich emocjach, odczuciach i potrzebach. Działania w ramach projektu skupiają się na organizacji eventów o różnej tematyce, dla osób w każdym wieku, poszukujących nowych znajomości, przyjaźni, wsparcia, często samotnych, chcących wyjść z domu i pobyć w towarzystwie, otwartych na zmiany i rozwój. Poznając się na kolejnych wydarzeniach, zacieśniamy więzy, tworzymy nowe społeczności lokalne na wzór dawnych wielopokoleniowych rodzin.

W naszej przestrzeni w czasie przeznaczonym na realizację tego projektu można:

 • grać w karty,
 • grać w gry planszowe, szachy, warcaby, jenge i inne
 • poczytać książkę lub gazetę,
 • rysować, kolorować, wyklejać kolaże, budować mapy myśli,
 • posłuchać muzyki,
 • zająć ręce robótką ręczną,
 • porozmawiać z innymi
 • itp….

Dlaczego?

Najważniejszym efektem do którego dążymy, jest zmiana nawyków – chcemy pokazać, jak ogromną przyjemność daje wspólne spędzanie czasu na prostych, niewymagających niezwykłych umiejętności rozrywkach. Chcemy przypomnieć, że analogowy świat ma ogromnie dużo do zaoferowania, że warto do niego wrócić i czerpać z jego zasobów.

Inicjatywa to zachęta do wyjścia z domu, umówienia się z przyjaciółmi, spotkania z dawnymi znajomymi lub poznania całkiem nowych osób. Czas spędzony na takich spotkaniach to chwila relaksu, czasu wytchnienia , odpoczynek.


Nasze cele statutowe w ramach tej inicjatywy:

 1. Rozwijanie kreatywności, pasji, talentów u dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych
  2. Zwiększenie udziału osób starszych w życiu społecznym oraz promowanie i upowszechnianie różnych form współpracy międzypokoleniowej.
  3. Edukacja i rozwój społeczności w kierunkach artystycznych.
  4. Działalność na rzecz upowszechniania tradycji narodowej, sztuki ludowej, pielęgnowania świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.
  5. Promocja i organizacja wolontariatu oraz prac społecznych.
  6. Działalność zmierzająca do rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych oraz rozwijanie kontaktów społecznych.
  7. Przeciwdziałanie wykluczeniom społecznym.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s