Inicjatywa: MAMY CZAS

Dla niektórych macierzyństwo to najpiękniejszy czas w życiu, dla innych to okres trudny i wymagający, ale dla każdego to czas wyjątkowy. Będąc w ciąży kobiety często obawiają się wielu rzeczy: porodu, opieki nad maleńkim noworodkiem, uczuć jakie pojawią się po porodzie. Często potrzebują szczerej rozmowy o tym co czują, o tym jak zmienia się ich relacja z partnerem oraz bliskimi, o zmianach w swoim ciele…. Tuż po porodzie wątpliwości i pytań pojawia się jeszcze więcej, o opiekę nad dzieckiem, jego prawidłowy rozwój, odżywianie, codzienne czynności. I nawet gdy dzieci rosną i stają się przedszkolakami, idą do szkoły, wchodzą w wiek nastoletni wciąż uczymy się roli matki, bo na naszej drodze wyrastają nowe problemy.

DZIAŁANIA FUNDACJI W RAMACH TEJ INICJATYWY:

Co robimy?

„KOŁO MACIERZYŃSTWA” to inicjatywa skierowana do kobiet planujących macierzyństwo, ciężarnych oraz młodych matek. Aby je integrować ze sobą, tworzymy wydarzenia, których tematy dotyczą różnych zagadnień z obszaru macierzyństwa. Eventy mają charakter luźnych warsztatów ze specjalistami, ale ich główną ideą jest dzielenie się doświadczeniami, wątpliwościami, szukanie drogi dla siebie. Dlatego nie są to typowe wykłady, a spotkania w kręgu, w przyjaznej atmosferze, bez tematów tabu. Dzięki temu kobiety mogą otwierać się przed innymi, nie czuć stresu lub wstydu, nie być skrępowane instytucjonalnym charakterem miejsca (jak poradnia czy przychodnia).

W ramach tej inicjatywy organizujemy warsztaty o tematyce:

• przebieg ciąży i porodu – mentorem spotkania jest położna ,
  • opieka nad noworodkiem – mentorem jest neonatolog
  • karmienie piersią – mentorem jest certyfikowany doradca laktacyjny
  • wsparcie i przygotowanie do porodu – mentorem jest doula
  • chustonoszenie – mentorem jest certyfikowany Doradca chustowy
  • pieluchowanie wielorazowe – mentorem jest certyfikowany doradca
  • świadome macierzyństwo – mentorem jest neurocoach
  • pogaduchy – czyli luźne spotkania w czasie których można po prostu rozmawiać o wszystkim.

Kładziemy nacisk na atmosferę spotkań. Bardzo ważnym ich elementem jest zacieśnianie więzów, tworzenie się relacji pomiędzy uczestniczkami i przenoszenie tych znajomości w sferę prywatną.

Dlaczego?

Działając w obszarze tego projektu chcemy stworzyć młodym matkom oraz kobietom planującym dzieci bezpieczne miejsce do wymiany doświadczeń i zadawania pytań, dzielenia się wiedzą ale też błędami i potknięciami. Chcemy dawać wiedzę, aby były jak najbardziej świadome, aby czuły wzajemne wsparcie i akceptację. Pewność siebie, świadomość procesu w którym jesteśmy, pozytywne postrzeganie siebie to bardzo ważne elementy dla macierzyństwa.

Dążymy do tworzenia społeczności, relacji które będą trwałe i przeniosą się także w inne obszary życia, nie ograniczą się do wydarzeń w fundacji.

Nasze cele statutowe w ramach tej inicjatywy:

1. działalności na rzecz rodziny, macierzyństwa, rodzicielstwa, upowszechniania i ochrony praw dziecka,
  2. działalności na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn,
  3. działalność zmierzająca do rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych oraz rozwijanie kontaktów społecznych